Havayolu Taşımacılığı Neden Tercih Edilir

Havayolu Taşımacılığı Neden Tercih Edilir?

Havayolu taşımacılığı özellikle son yıllarda teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, yeni havalimanlarının açılması, uçak sayılarında artış yaşanması ile birlikte her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Havayolu taşımacılığı, süre açısından diğer taşımacılık türlerine göre çok daha hızlı gerçekleşen bir taşımacılık türüdür. Orta ve uzun mesafeler için en ideal taşıma yöntemi olduğu söylenebilir. Buna ek olarak; değerli eşyaların, ilaç, aşı gibi medikal ürünlerin, çiçek gibi kısa süre içinde bozulma riski olan ürünlerin taşınması için tercih edilir.

Denizyolu taşımacılığı ile yapılan ihracat gönderileri, uluslararası kurye firmaları tarafından havayolu taşımacılığı ile yapılır. İhracat işlemlerinde büyük öneme sahip olan bu taşımacılık türünün tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise numune gönderimidir. Diğer taşımacılık yöntemlerin göre hava yolu taşımacılığı, biraz daha yüksek maliyetli bir taşımacılıktır.

Havayolu ile Taşımacılık Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Her ulaşım türünde olduğu gibi havayolu ile gerçekleşen taşımacılığın da bazı avantajları ve dezavantajları mevcuttur.

Havayolu taşımacılığının avantajları içinde en üst sırada şüphesiz ki, uçuş süresinin kısa olması gelir. Örnek olarak; bir otobüsün 10 saatlik mesafede taşımacılık yapacağı bir noktaya hava taşımacılığı ile 1 saat gibi bir sürede ürünlerin transferi gerçekleştirilebilir.

Diğer taşımacılık türleri ile bir arada süreç oluşturulması ile müşteriye daha kaliteli bir hizmet sunulabilir. Havayolu taşımacılığı ile gönderdiğiniz ürünleri havalimanından karayolu taşımacılığı ile istediğiniz depoya teslim ederek, müşterilerinize daha fazla detay sunabilme imkanı elde edebilirsiniz.

Müşterilerinin hız beklentisine en ideal çözümleri üreten havayolu taşımacılığının bunun yanında pek çok avantajı vardır. En önemli avantajlarından biri, hızlı taşıma ile envanter maliyetinin azalmasına katkı sağlamasıdır. Güvenlik anlamında da beklenen performansın elde edilmesini sağlar.

Dünya genelinde çok tercih edilen havayolu taşımacılığının avantajlarından biri de hassas yükleri hasarsız biçimde taşıma imkanı sunmasıdır. Yurt dışından almak istediğiniz, hassas bir ürünü, havayolu taşımacılığının sunduğu konforlu ve güvenli taşımacılık imkanı ile hasarsız olarak teslim alabilirsiniz.

Gümrük işlemlerini kolaylaştırılan düzenlemeler ile gerçekleştirilen bu taşımacılık türü, hızlı işleyen lojistik sistemi sayesinde esnek planlama avantajı da sunar.

Yaşanması muhtemel riskleri en aza indiren uçak kargo sistemi ülkeler arasındaki ticarette sıklıkla kullanılır. Bozulma riski olan ilaç gibi tıbbi malzemeler, acil ulaştırılması gereken ürünler havayolu taşımacılığı ile gönül rahatlığı ve güvenle teslim edilir.

Günümüzde yalnız havaalanından havaalanına ulaştırma sunmayan bu taşımacılık sistemi; kapıya kadar teslimden ambalajlamaya, gümrüklemeden depolamaya genişletilmiş hizmetler de sunabilir.

Havayolu ile Taşımacılık Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Havayolu taşımacılığı, Dünya genelinde sıklıkla tercih edilen ve pek çok avantajı beraberinde getiren önemli bir lojistik çeşididir. Ancak, havayolu taşımacılığının bazı dezavantajlarından da bahsedilebilir.

Yüksek maliyetli taşımacılık: Havayolu taşımacılığı, diğer taşımacılık çeşitlerine göre genellikle daha yüksek maliyetlidir. Uçakların bakım, yakıt ve personel gibi birçok masrafı bulunur. Bu maliyetler hali ile taşıma ücretlerine yansır.

Sınırlı taşıma kapasitesi: Uçaklar, diğer taşımacılık türlerine göre daha sınırlı taşıma sağlar. Özellikle ağır ve büyük yüklerin taşınmasında, havayolu taşımacılığı sınırlı taşıma kapasitesine sahiptir.

Çevreye olumsuz etkisi: Havayolu taşımacılığı, uçakların yaydığı sera gazları ile çevre dostu bir taşıma türü değildir. Uçakların karbon salınımı, çevre üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Çevresel sürdürülebilirlik açısından bazı dezavantajları olduğu söylenebilir.

Kısıtlı güzergah: Havayolu taşımacılığı, belirli havaalanları ile kısıtlıdır. Bu sebeple de güzergahlarında sınırlamalar bulunabilir. Özellikle bazı bölgelere ulaşım zorluğu yaşanabilir. Bazı noktalara da direkt uçuşlar olmayabilir.

Havayolu Taşımacılığında Yük Türleri

Havayolu taşımacılığı, her geçen gün popülerleşen ve sürekli gelişen bir taşımacılık yöntemidir. Havayolu taşımacılığında yük türleri de fazladır. Her çeşit ürünün taşınması için havayolu lojistiği hizmet sunulur.  Havayolu taşımacılığı yük çeşitleri hakkında üç ana kategori bulunur. Bunlar; genel kargo, özel kargo ve hızlı teslimat kargodur.

  • Genel kargo; en fazla kullanılan ve genellikle az acil olan ürünlerin taşınmasında tercih edilir.
  • Özel kargo, daha dikkatli taşınması gereken ürünlerde kullanılır.
  • Hızlı teslimat kargo ise, zaman kısıtlı ürünlerin en kısa zamanda teslim edilmesi amacıyla kullanılır.

Yük ve kargo taşımacılığında, hız ve güvenlik açısından en iyi çözümleri üreten havayolu taşımacılığı, bu özellikleri ile taşımacılık sektöründe ilk sıralara yerleşiyor.

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *