Demiryolu Lojistiğinin Avantajları Nelerdir?

Demiryolu taşımacılığı, ağır tonajlı ve hacimli yüklerin daha düşük maliyetlerle taşınmasına imkan sunar. Demiryolu taşımacılığı özellikle son yıllarda daha popüler hale gelen ve dünyanın her yerinde yaygınlaşan bir taşımacılık çeşididir. Demiryolları ile gerçekleştirilen taşıma işlemlerinde mevsim şartlarından çok daha az etkilenildiği için aksaklık yaşanması neredeyse imkansıza yakındır.

Aynı zamanda, insan müdahalesi oldukça az olan bir taşımacılık yöntemidir. Bu nedenle yapılabilecek hatalar da asgari seviyededir. Demiryolu taşımacılığının avantajları da oldukça fazladır. Demiryolu taşımacılığının dikkat çeken en önemli avantajı, sefer sürelerinde sabit olmasıdır. Böylece yüklerinizin ne zaman teslim edileceğini kesin olarak bilmek mümkündür.

Demiryolu lojistiği aynı anda çok fazla yük taşınmasına imkan sunar. Vagon sayısı ne kadar artarsa, taşınabilen yük miktarı da o kadar artış gösterir. Demiryolu taşımacılığının çevreye duyarlı olması da önemli avantajlarından biridir.

Demiryolu Taşımacılığında Neler Önemlidir?

Demiryolu taşımacılığı, iç taşımanın iki ana türünden biridir. Geleneksel bölüm, yolcu ve yük ekseninde ilerlerken her iki durumda da nakliye süreci; insan ya da kargo taşımaya uyarlanmış lokomotifler ve vagonlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Demiryolu lojistiği ile verimli ulaşım için uygun bir altyapı gerekir.

Bu, sadece rayları ve çekiş unsurlarını kapsamaz. Bunlara ek olarak; çeşitli kamu ve özel demiryolu şirketlerini ve işletmeciler tarafından yönetilen çeşitli bina, yapı ve teknik ekipmanı da kapsar.

Demiryolu Taşımacılığı Türleri Nelerdir?

Demiryolu taşımacılığı hakkında bilinmesi gereken en önemli unsur, yolcu ve yük taşımacılığı ayrımıdır. Demiryolu taşımacılığı türleri;

Tam vagon yükü

Konteyner taşımacılığı

Grupaj taşımacılığı

Demiryolu Taşımacılığının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Demiryolu taşımacılığı sunduğu avantajlar ile lojistik sektörünün en popüler taşımacılık yöntemlerindendir. Demiryolu taşımacılığının genel olarak avantajları şu şekilde sıralanabilir.

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre; yük taşımacılığında demiryolunun daha ekonomik bir taşımacılık yöntemi olduğu ortaya konmuştur. Denizyolunda, vagon sayısını artırarak aynı anda daha fazla yük taşımak mümkündür. Karayolu taşımacılığı ile karşılaştırıldığında, denizyolu taşımacılığı daha az maliyetle daha fazla yük taşıma olanağı sunar.

Demiryolu taşımacılığı yakıtı genellikle dizel yakıt ya da elektriktir. Bu da demiryolu lojistiğinin çevre dostu olduğudur. Dizel yakıt benzine kıyasla daha az kirlilik oluşturur. Elektrikte ise emisyon oluşmaz. Karbon gazı salınımı en düşük olan taşımacılık yöntemi, demiryolu taşımacılığıdır. Hatta demiryolu taşımacılığı, yeşil lojistik olarak da bilinir. Bu taşımacılık yöntemi ile çok daha az enerji harcanır. Tüketilen enerjinin daha az olması çevre kirliliğinin de orantılı olarak azaltılması ile sonuçlanır.

Demiryolu lojistiğinin bir diğer avantajı ise sefer sürelerinin sabit olmasıdır. Demiryolunda, karayolunda olduğu gibi trafik sıkışması gibi durumlar söz konusu değildir. Demiryolu hizmetinin durdurulması sadece altyapı sorunları ya da trende arızalanma sonucu ortaya çıkar. Türkiye’de ya da uluslararası alanda altyapı hizmetinin sağlam ve hızlı trene elverişli olması bu ihtimallerin olasılığını düşürür. Bu da sefer sürelerinin belirli olması ve yüklerin belirlenen zamanda ulaşması anlamına gelir.

Demiryolu taşımacılığında hata riski son derece düşüktür. Bunun en önemli nedeni, demiryolu lojistiğinin insana bağımlılığın az olmasıdır. Bu taşımacılık yöntemi ile hata riski asgari düzeye indirilir. Böylece güvenli bir yolculuk olanağı yaratılır.

Demiryolu taşımacılığı hava koşullarından kolay kolay etkilenmez. Kötü hava koşullarından diğer ulaşım yolları etkilense de demiryolları etkilemez. Bu durumda da yüklerin taşınması için fiziksel olarak büyük bir fayda sağlar. Bu taşımacılık sisteminde devamlılık söz konusudur.

Karayolu lojistiğinde rol alan araçların kapasitesi ağır tonajlı yüklere uygun değildir. Ancak, demiryolu taşımacılığında ağır tonajlı yükler için en ideal çözümler sunulur. Yük miktarının artması tercih edilir olmasını da artırır.

Karayollarında sıklıkla görülen trafik kısıtlamaları demiryolları ile ulaşımda yoktur. Özellikle uluslararası geçişler sırasında, kara yolunda geçiş sınırlamaları en sık karşılaşılan durumların başında gelir. Bu durumda da ekstra masrafın yanı sıra bir hayli uğraş yaşanmasına neden olur. Bunlara ek olarak, karayolu taşımacılığında geçişler ve gümrük işleri için pek çok belgeye ihtiyaç duyulur. Aynı durum demiryolu ulaşımında geçerli değildir. Daha az belge ile taşımacılık operasyonu gerçekleştirilebilir. Genellikle transit ülkeler kullandığı taşımacılık türü olması, geçiş üstünlüğünün demiryolunda olmasını da sağlar.

Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *